تاریخ :1397/07/18 8:10 AM
مشارکت در راهپیمایی اربعین پاسخ به فراخوان الهی است / آزادسازی قدس باید شعار راهپیمایی باشد
حجت الاسلام والمسلمین مهدی طائب درباره نقش پیاده روی اربعین در اشاعه فرهنگ حسینی در جهان توضیح داد.

به گزارش بصیرآنلاین، پس از ماه محرم و مناسک عزاداری سالار شهیدان (ع)، بنا به فرمایشات رهبر انقلاب اسلامی، اربعین و ایام پس از عاشورا از جمله مهمترین ایام محسوب می شود، ایامی که هرساله بر عاشقان این سیل عظیم افزون‌تر می شود و بیش از پیش بر جمعیت شیعیان افزوده می شود و در مقابل آن دشمنان اسلام می کوشند تا با نا امن کردن منطقه، بالا بردن نرخ رفت و آمد و ... از این حماسه بکاهند، اما زهی خیال باطل که عشق به امام حسین (ع) و شهدای کربلا تا ابدالدهر جاری خواهد بود.

در همین راستا و با حرکت کاروانان حسینی به کربلای معلی، گفتگویی با حجت الاسلام والمسلمین مهدی طائب پژوهشگر و خطیب مسائل مذهبی داشتیم که در زیر مشروح آن را می خوانید؛

اربعین 97

**امسال اربعین با شیطنت‌های خاص رسانه‌ای از سوی معاندین همراه است و این روش را هرسال در پیش می‌گیرند، نظر شما درباره این به اصطلاح بایکوت خبری چیست؟

یکی از راه های رسیدن به اهمیت امور، این است که زاویه نگاه دشمنان را نسبت به او شناسایی کنیم. البته راهپیمایی اربعین هرساله با یک تحریم خبری از سمت رسانه های استکبار مواجه می شود و اگر هم به آن پرداخته شده، تلاش می کنند که این سیل عظیم را خیلی جزئی نشان دهند و بیشتر به بخش‌های منفی و خاکستری می پردازند. درواقع این عکس العمل نشان دهنده آن است که جریان اربعین برای آنها دردآور، مضر و خطرناک است، اما امروز به یاری خدا هرچه پیش می رویم، مسلمانان همه جوامع به ویژه ملت ایران به حماسه اربعین بیشتر روی می آورند. ما اگر امروز به این فرمایش امام خمینی (ره)  که فرمودند برای آزادسازی قدس راه از عراق می گذرد دقت کنیم، متوجه می شویم که  امروز این امر خودش را بیش از پیش نمایان کرده است، و این جریان اربعین همه مومنان را متحد می کند تا با یک شعار و یک حرکت به آن هدف اساسی که نابودی رژیم اشغالگر قدس و نابودی اسرائیل است، برسند. زیرا تا تجمیع مومنان و مسلمانان ایجاد نشود تحقق شعار امام راحل سخت و امکان پذیر نخواهد بود.

امسال هم به دلیل وضعیتی که اسرائیل در نابودی و شکست تفکیری‌ها برای خودش احساس می کند تلاش کرده که حرکت اربعین به قوت سالهای گذشته شکل نگیرد و با هربه‌های مختلف همچون مشکلات اقتصادی در کشور می‌خواهند روی مردم ما اثر بگذارند. بنابراین امسال حتما مردم ما همانگونه که در عاشورا و محرم در هیئت ها نشان دادند، اربعین را هم باشکوه تر برگزار کنند. به عقیده من شعار «امروز کربلا، فردا قدس» برای اربعین امسال زیبنده است و این را در شعار خودمان قرار بدهیم.

اربعین 97

**آیا تدارک حماسه اربعین صرفا مباحث اقتصادی است؟

به هر تقدیر آن افراد و دستهایی که در این نوسانات دخالت دارند و این امور را عامدانه برهم می‌زنند همان کسانی هستند که در پایان به نجات اسرائیل و آمریکا می‌اندیشند، وقتی حرکت اربعین برای آنها ضرر دارد، هدف آنها تحت الشعاع قرار دادن راهپیمایی حماسه آفرین اربعین است. البته در برابر آن باید در نظر داشت که مجاهده گاهی با جان و گاهی با اموال است که امروز ملت ما حتما مجاهده مالی خواهد داشت. البته برخی ها از نظر مالی توانمند هستند، پس چه زیباست که بیایند کسانی را که توان مالی ندارند را پشتیبانی کنند.

بنده می‌گویم اگر مردم عراق حرفی از رایگان بودن خدمات و ارزان قیمت بودن آن نمی گفتند؛ باز مردم ما می رفتند و این مجاهد مالی را انجام می دادند. در واقع آنها چه این سفر را ارزان یا رایگان کنند، این مجاهدتی است که بر دوش ماست و ما باید با یک حرکت پرچم این جریان را بهتر از سالهای گذشته برپا نگه داریم.

اربعین 97

**ما پیش از این وحدت و انسجام مسلمانان را در مناسک حج شاهد بودیم، اما حضور گسترده مسلمانان و شیعیان در حماسه اربعین نمود بیشتری نسبت به حج و صحرای عرفات دارد، به عقیده شما این حماسه چه پیامی برای جهانیان خواهد داشت؟

باید اشاره داشت جمعیتی که در حماسه اربعین حضور دارند، بیش از مناسک حج و عرفات است. ما در راهپیمایی اربعین می بینیم که جمعیت مردم عراق بیش از 16 میلیون نفر است و این درحالی است که هر ساله کمتر از 5 میلیون نفر در مناسک حج حضور دارد.

حرکت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) یک جریان آزادی خواه و حرکت برائت از مشرکان است، درحالی که حج هم می تواند با برائت باشد وبدون برائت برگزار شود. اگر کمی به اخبار دقت داشته باشیم، متوجه می شویم که امسال همان کشوری که برگزار کننده مراسم حج بود، عامل  انفجار اتوبوس دانش آموزان یمنی بود و دانش آموزان بی‌گناه را می‌کشد.

حج می تواند بیدارگر باشد، اما حرکت امام حسین (ع) در ذاتش برائت از مشرکان و ستمگر است. اینکه ما می بینیم همه اقوام و فرائق در این مسیر شرکت می کنند، به این خاطر است که با ظلم و ستمی که در عالم عیان شده، آشنا هستند.شما یقین پیدا کنید آن فردی که خواهان منافع  اسرائیل و ترامپ است در شارع الحسین حضور پیدا نمی‌کند. آمریکایی، یهودی و مسیحی در اربعین حضور دارد اما این افراد همان کسانی هستند که از ظلم و ستم در جهان بیزار شده اند.

جالب است بدانید برگزاری اربعین برعهده کسانی نیست که در این عالم طالب ستم باشند. شما وقتی به حج کشور دولت سعودی می‌روید، مشاهده می کنید آن کسی که برگزار کننده مناسک حج است، نسخه بدل رژیم صهیونیسم در این عالم شناخته شده است.

اربعین 97

**حرکت امام حسین (ع) در واقعه کربلا با تمام اهل بیت (ع) خود و جریانی مردمی بود، چرایی ماندگار شدن جریان اربعین و عظمت آن در چیست؟

باید توجه داشت، ملت ها زمانی به پیروزی می رسند که حرکت‌ها مردمی باشد، تا هنگامی که جریان یک ملت حکومتی است و تابعی از خواسته های حکومت را رقم می‌زند، به پیروزی نخواهند رسید. اما وقتی این دولت ها مردمی شد و فرهنگ مردمی به خودش گرفت در این صورت قطع شدنی نیست و در تاریخ ماندگار خواهد شد.

خداوند متعال نیز در قرآن و آیه «کُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِهمه را فراخوان داده است که شما بهترین امت ها هستید، چراکه امر به معروف و نهی از منکر را برپا داشتید» . درواقع حرکت روز اربعین نیز به نمایش گذاشتن همین امر به معروف  و نهی از منکر است که جهاد فی سبیل الله محسوب می شود. خداوند بندگان خود را با مال و جان به جهاد در راه خودش دعوت کرده است.  بنابراین امسال مشارکت در راهپیمایی اربعین پاسخ به فراخوان الهی است.

اربعین 97

**آیا اربعین را می توانیم جریانی دفاعی قلمداد کنیم؟

اصل حرکت اربعین جریانی دفاعی در مقابل دشمنان و آماده‌سازی برای جهاد کبیر است، که در این دفاع تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد و کوچک و بزرگ معنا پیدا نمی‌کند، و همگان باید در این حماسه حضور داشته باشند.

**توصیه شما برای زائران حاضر در حماسه اربعین حسینی امسال چیست؟

حرکت ما در حماسه اربعین پیوست به حرکت شهدای ماست، درهمین راستا ما باید سعی کنیم تا با حضور فعال و پر رنگ خود در این راهپیمایی نمادی از شهدای جبهه حق باشیم و با خود عکسی از یک شهید را ببریم، تا انشاالله حرکت ما باعث پر رنگ تر شدن آزادسازی قدس شود.

 

انتهای پیام/