تاریخ :1397/05/06 7:31 AM
اتاق جنگ دولت و الزامات ان
 در پی تهدیدات اقتصادی رییس جمهوری امریکا و واکنش رییس جمهوری اسلامی ایران در برابر این تهدیدات، عضو هیات علمی دانشگاه، کارشناس و تحلیل گر مسائل سیاسی و اجتماعی با ارسال یادداشتی در این خصوص بر ضرورت عزم و عزت ملی برای مقابله با تهدیدات امریکا تاکید کرد.

به گزارش  بصیرآنلاین، دکتر هادی ابراهیمی در یادداشت خود آورده است:

صراحت و اعلام آشکار دشمنی رئیس جمهور قمارباز امریکا، همچون دوران دفاع مقدس زمینه را برای وحدت و انسجام ملی فراهم می‌کند. در روزهای اخیر وقتی رئیس‌جمهور بر ضرورت ایستادگی در برابر امریکا تأکید کرد و یادآور شد که به هیچ ‌وجه نباید در برابر امریکا تسلیم شد و باید عزت ملی خود را حفظ و امریکا را در مبارزه اراده‌ها به زانو در اورد و یا زمانی‌که آقای روحانی بر این نکته تأکید کرد که اگر نفت ایران صادر نشود دلیلی ندارد که نفت منطقه صادر شود، و یا مواضع قاطع سردار سلیمانی و اعلام آمادگی برای تحقق سیاست‌های نظام، عملاً تصویری از انسجام و وحدت در نظام را به جهانیان نشان داد که در شرایط عادی تصور آن نیز غیرممکن بود.

قدرت بازدارندگی و دفاعی بالای جمهوری اسلامی قدرتی است که توان و آمادگی اقدام علیه تمام منافع آمریکا و هم‌پیمانانش در منطقه را دارد و همه‌ی پایگاه‌ها و ناوهای آمریکا در منطقه زیر آتش موشک‌ها و دیگر ظرفیت‌های نظامی قرار دارند.

آمریکا خوب می‌داند جمهوری اسلامی در صورت وقوع جنگ، مرد جنگ است! ترامپ برخلاف ظاهر دیوانه‌اش، به‌عنوان یک تاجر کلان که با قواعد تجارت به‌خوبی آشنا است، اهل هزینه ‌و فایده است و خوب می‌داند در چنین نبردی، جز «خسارت» دستاوردی نخواهد داشت.

امروز باید به مثابه سردار سلیمانیها در برابر هر سلطه‌طلبی امریکاییها با صلابت و قدرت ظاهر شویم؛ آن سلطه‌طلب هر که میخواهد باشد؛ امروز از همه متجاوزتر و وقیح‌تر، رژیم ایالات متّحده‌ی آمریکا است؛ در مقابلش باید با صلابت ظاهر شد، با قدرت ظاهر شویم؛ با پشتوانه‌ی اقتدار ملّی و با کمک این مردم انقلابی و امتحان پس داده میتوانیم از ترفندهای آنها جلوگیری کنیم و آن را دفع کنیم. چهار دهه، تجربه‌ی فعّالیّت بین‌المللی به ما نشان میدهد که هزینه‌ی تسلیم در برابر قدرتهای زورگو بمراتب بیشتر از هزینه‌ی ایستادگی در مقابل آنها است.

رئیس‌جمهور آمریکا  باید بداند که حضور و نفوذ سازنده ایران در منطقه غیرقابل انکار و صد البته غیرقابل حذف است و اگر ایران از گزینه‌های راهبردی خود در منطقه و به ‌ویژه در تنگه هرمز استفاده کند بهای نفت سر به فلک خواهد کشید، تا جایی‌که کارشناسان نفتی و تحلیلگران بین‌المللی بازار نفت، قیمت ۱۵۰تا ۲۰۰ و حتی۲۵۰ دلار را برای هر بشکه پیش‌بینی کردند.

ترامپ باید بداند،جنگ اقتصادی امریکا با ایران اگر اثرگذار هم باشد، تأثیری بر سیاست‌های ایران در منطقه یا برنامه هسته‌ای کشورمان نخواهد داشت. آمریکا برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران یا جلوگیری از فعالیت‌های منطقه‌ای بایستی اقدام به جلب حمایت‌های متحدانش در منطقه غرب آسیا کند.

 بنابراین این خیال‌پردازی است که فشار اقتصادی به تنهایی می‌تواند باعث فروپاشی نظام ۴۰ ساله و کاملاً تثبیت‌شده کشورمان شود، چرا که ازموده را ازمودن خطاست.

 تصور امریکاییها از خروج از برجام این بود، که فضای داخلی کشور دچار التهاب شده و آن‌ها عملاً با هدایت بهره‌گیری از شبکه‌های ماهواره‌ای و پیام‌رسان‌ها در فضای مجازی قادر بر دمیدن برآشوب بوده و می‌توانند اهداف خود را در مقابله با نظام دنبال کنند. مقام معظم رهبری در جمع فرهنگیان با رمزگشایی از اهداف ترامپ در خروج از برجام با اشاره به تلاش امریکا در مهار قدرت و توان ایران در چهار دهه گذشته با بهانه‌جویی‌های مختلف یادآور شدند: دعوای امریکا با ما بنیادی است و با اصل جمهوری اسلامی مخالف هستند.

در وضعیت فعلی اقتصادی باید شرایط اضطراری اقتصادی اعلام و قرارگاه و ‌ستاد جنگ اقتصادی ایجاد شود به گونه ای که تمام ظرفیت های دولتی، و خصوصی ‌‌ذیل مدیریتی واحد، تجمیع شوند و فعلاً  قواعد اقتصاد بازار آزاد ‌عرضه و تقاضا را کنار بگذاریم حتی به قیمت تولی گری.

این قرارگاه قطعا باید با توجه به گسل های موجود میان شرق و غرب و استفاده حداکثری از شکستن اجماع جهانی علیه ایران پس از برجام، بهانه ندادن بی مورد به دشمن برای بازسازی اجماع جهانی، توجه به پیمان های دوجانبه پولی و حذف دلار از معاملات خارجی، فروش حداکثری منابع نفتی، مدیریت خریدهای تهاتری جهت کنترل صدمه به تولیدات داخلی و پیاده سازی تجربه جهانی رابه معرض نمایش بگذارد.

اما متأسفانه با همه‌ی توصیه‌هایی که رهبر معظم انقلاب در این زمینه داشتند، و با همه‌ی اقداماتی که اتاق جنگ آمریکا علیه ایران انجام داد، آرایش اقتصادی کشور تغییر چندانی نسبت ‌به گذشته نکرد. انتظار این بود که با توجه به جنگ اقتصادی، اقدامات مهمی‌ در راستای کاهش وابستگی به نظام اقتصادی جهان در ایران صورت گیرد که این مهم صورت نپذیرفت. حتی اقدامات پدافندی در مقابله با تحریم‌ها به‌کندی و در بیشتر موارد بعد از مشاهده شدن آثار تحریم‌ها صورت گرفت.

رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولان نظام، صراحتا مطالبه‌ی جدید خود از مسئولین را اعلام کردند: «دشمن ما اتاق جنگ را برده است در وزارت خزانه‌داری؛ [اتاق] جنگ علیه ما به جای وزارت دفاع، وزارت خزانه‌داری آنها است، به شکل فعّال هم مشغولند... من عرض می‌کنم اینجا هم بایست ستاد مقابله‌ی با شرارتِ این دشمن در مجموعه‌ی اقتصادی تشکیل بشود؛ وزارت خارجه باید پشتیبانی کند، باید به‌صورت همراه کمک کند لکن بایست در مرکز اقتصادی دولت این ستاد تشکیل بشود و این کار را دنبال کنند.

اما اصل در این راهبرد کلان برای کشور چیست؟ بنا به تعبیر رهبر انقلاب، «ستون فقرات اقتصاد مقاومتی عبارت است از تقویت تولید داخلی؛ اگر این کار تحقّق پیدا کرد و همّت‌ها متوجّه به این مسئله شد، کار و کارگر ارزش پیدا می‌کند، اشتغال عمومی (بیشتر) و بیکاری بتدریج کم می‌شود. اساس کار، مسئله‌ی تولید است.»

در تاریخ انقلاب اسلامی، رهبر معظم انقلاب یک‌بار دیگر هم یک توصیه‌ی راهبردی اقتصادی به مسئولان داشته‌اند: «من هفده هجده سال قبل به دولتی که در آن زمان سر کار بود و به مسئولان گفتم کاری کنید که ما هر وقت اراده کردیم، بتوانیم درِ چاه‌های نفت را ببندیم. آقایانِ به قول خودشان «تکنوکرات» لبخند انکار زدند که مگر می‌شود؟!

بنابراین باید گفت، مشکل اقتصادی کشور افراد نیستند که با رفتن ولی‌الله سیف و آمدن عبدالناصر همتی و یا استعفای نوبخت این مشکلات برطرف شوند بلکه رویکرد اقتصادی دولت ابتدا بایستی تغییر کند و تعیین‌کننده رویکرد اقتصادی نیز افرادی چون سیف و نوبخت نیستند که در صورت تغییر، رویکرد نیز تغییر یافته و مشکلات بهبود یابند.

تغییر رویکرد دولت شرط اساسی برای اصلاح اقتصاد

آنچه در شرایط کنونی اقتصاد کشور اهمیت دارد این است که در وهله اول باید نگاه و رویکرد دولت نسبت به مدیریت اقتصاد تغییر کند، به عبارت دیگر هرچند تغییر افراد اقتصادی دولت لازم است اما آنچه از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و به نوعی اصل مطلب محسوب می‌شود، عوض شدن رویکردهاست.

رویکردهایی که هرچه سریعتر باید دنبال و پیگیری شود:

* جابجایی نیروها و مدیران ناکارآمد با متخصصین و نیروهای کاربلد، باتجربه، متعهد، دلسوز، پاکدست و فراجناحی.
* کنترل رشد سرسام آور و بی حساب و کتاب نرخ دلار و سایر ارزهای رسمی.
* افزایش ارزش ریال در برابر سایر ارزها.
* پُر کردن ذخایر ارزی.
* مقاومت در برابر فساد و رانت خواری.
* کنترل نقدینگی 1530 هزار میلیاردی سرگردان.
* جمع کردن بساط سکّه فروشی و شکستن حباب بی در و پیکر قیمت آن.
* کنترل و کاهش نرخ تورم.
* پرهیز از آمارسازی و ارائه آمارهای صحیح و درست.
* تعیین تکلیف نهایی سپرده گذاران و مال باختگان مؤسسات مالی و اعتباری ورشکسته.
* نظارت بر عملکرد بانکها و مؤسسات اعتباری.

شواهد موجود حاکی از آن هستند که هیئت حاکمه آمریکا پس از امتحان روش‌های مختلف برای براندازی نظام جمهوری اسلامی- از تهدیدهای سخت نظامی گرفته تا صرف صدها میلیون‌ها دلار برای براندازی نرم و اجرای پروژه نفوذ، در حال حاضر قصد دارد فعالیت‌های «دفتر تروریسم و اطلاعات مالی»، به عنوان مرکز فرماندهی اتاق جنگ اقتصادی را علیه ایران گسترده‌تر کند.

به تعبیرمقام معظم رهبری، آنچه جمهوری اسلامی دارد، آنچه تاکنون تحصیل کرده است -که با ابتکار خود و با همّت خود تحصیل کرده است و رهین منّت هیچ دولت و هیچ قدرت دیگری نیست- برای بازدارندگی و برای داشتن اقتدار بازدارنده به دست آورده است و تحصیل کرده است، بعد از این ‌هم در این راه پیش خواهد رفت. ما، بعد از این ‌هم، تا آنجایی که بتوانیم و با همه‌ قدرت در راه افزایش بازدارندگی پیش خواهیم رفت و آن را به کار خواهیم گرفت، برای اینکه دشمن به فکر تعرّض نیفتد و بداند که اگر چنانچه تعرّض کرد، ضربه‌ی محکمی خواهد خورد، واکنش سختی خواهد دید. چراکه به تعبیر رهبری معظم، دوران «بزن و در رو» به جمهوری اسلامی دیگر گذشته است، و امروز مواضع انقلابی حاج قاسم درخورتحسین است.

دکتر هادی ابراهیمی
عضو هیات علمی دانشگاه