تاریخ :1397/03/19 10:36 AM
پیامهای راهپیمایی باشکوه روز جهانی قدس، محکم‌تر از فولاد/ لزوم رعایت شروط رهبری در مذاکره با اروپایی‌ها
مردم ایران اسلامی با حضور پرشور خود در راهپیمایی روز قدس حماسه دیگری رقم زدند. در همین رابطه عضو هیات علمی دانشگاه، تحلیلگر و کارشناس ارشد مسائل سیاسی و اجتماعی به بررسی ابعاد این حضور حماسی پرداخت.

به گزارش بصیرآنلاین، دکتر هادی ابراهیمی در یادداشت ارسالی خود آورده است:

مردم روزه‌دار کشورمان با حضور میلیونی خود در سی‌ونهمین سال پی‌درپی حمایت خود از آرمان فلسطین را اعلام کردند.

همزمان با ایران صدها میلیون نفر از شهروندان کشورهای مختلف در کشورهای‌شان امسال در راهپیمایی روز قدس شرکت کردند. اما راهپیمایی روز جهانی قدس امسال پیامهای مهمی را برای همگان به همراه داشت که تبین و بازشناسی آن یک ضرورت اساسی است.

اولین پیام ان به طرفداران تئوری نه غزه و نه لبنان بود، آنهایی که شعار محوریشان طی این سالها تضعیف محور مقاومت بود از این رو بعد از حضور شوم داعش در سوریه و یک انقلاب دروغین که پایه‌گذار تروریست منطقه‌ای در این کشور شد، عده‌ای شعار نه غزه نه لبنان را تئوری‌سازی و گسترش داده و از حضور مستشاری ایران در منطقه برای مقابله با تروریست انتقاد و آن را نفی می‌کردند. جالب اینجاست که این افراد دیپلماسی را راه مقابله با داعش خونخوار عنوان می‌کردند و حتی برخی از آنان داعش را روشنفکر نامیدند. اما امروز پیام مردم به این جریان انحرافی بسیارحساب شده و محکم بود.

دوم اینکه مردم عزیزمان در راهپیمایی دیروز نشان دادند که به جمهوری اسلامی علاقمند و به اصول ان پایبند هستند، هرچند واکاوی دقیق شعار جمهوری ایرانی نشانگر گوشه‌ای از گرایشات فکری طراحان آن است و نیازمند مجال و مقالی گسترده‌تر است. اما توصیف مختصات «جمهوری ایرانی» نیازمند شرح نقطه مقابل آن- البته از نگاه مخالفان- یعنی «جمهوری اسلامی» است. برای شرح مختصر مختصات «جمهوری اسلامی»، این پرسش ضروری است که «ویژگی‌های نظام سیاسی و ساختار حکومتی مطلوب اسلام چیست؟» اسلام به واسطه برخورداری از کلام وحی و وصلت با متون الهی مکلف به ارائه رهنمود است. به دیگر عبارت، تکلیف اسلام، ترسیم خطوط و جهت‌دهی حرکت زندگی است. بنابراین جمهوری ایرانی مثل مکتب ایرانی اقدامی انحرافی است.


سوم اینکه، حمایت از مقاومت مردم فلسطین در برابر اشغالگری، ابتدایی‌ترین اقدامی است که در جهت حل مسئله می‌توان به کار بست. این حمایت می‌تواند از جنبه‌های گوناگون مادی و معنوی انجام پذیرد. سیاست جمهوری اسلامی ایران نیز در طول 35 سال گذشته، بر همین مدار حرکت کرده است. امام خامنه‌ای در تبیین این مهم می‌فرمایند: «این استقامت را، این روحیه را باید در مردم هرچه می‌توانید پایدار کنید... این مقاومت و مبارزه، متوقف است بر حفظ روحیه‌ی این مردم، حفظ امید این مردم، نگه داشتن مردم در صحنه. این، به نظر من، بزرگ‌ترین کاری است که مجموعه‌های فلسطینی و سازمان‌های فلسطینی، مبارزان فلسطینی باید انجام بدهند.» که البته حرکت انقلابی دیروز مردم عزیز کشورمان درخور تحسین است.

چهارم اینکه دستور مقام معظم رهبری به سازمان انرژی اتمی مبنی بر آمادگی برای غنی‌سازی اورانیوم در حد ۱۹۰ هزار سو در چارچوب برجام، با موازین حقوق بین الملل در خصوص اقدام متقابل در برابر نقض یک تعهد بین المللی (برجام) از سوی امریکا، مطابقت دارد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامی در واکنش به اقدام دولت ترامپ در نقض برجام و خارج کردن امريکا از اين توافق بين المللي و با اشاره به برخی حرفهای بعضی مسئولان اروپایی گفتند: به نظر می‌آید این دولتها توقع دارند ملت ایران هم تحریم‌ها را تحمل کند، هم از فعالیت‌های هسته‌ای که نیاز قطعی آینده ایران است دست بردارد، ملت ایران دیروز با حضورگسترده خود در راهپیمایی و تبعیت از رهبری نشان دادند که از حقوق مسلم شان عدول نخواهند کرد.
 

پنجم اینکه تأکید بر ضرورت مشخص شدن و ترسیم نقشه راه  برای اقدام و عمل در زمینه اقتصاد مقاومتی، جزء مطالبات مردم است. «شناسایی و تمرکز بر فعالیتها و زنجیره‌های مزیت‌دار اقتصادی» تا از این طریق، راه‌های متعدد دیگری در تحکیم و رونق اقتصادی گشوده شود. «احیا و به حرکت درآوردن تولید داخلی»، به مسئولان برای اقدام و عمل در روند اقتصاد مقاومتی یک ضرورت اساسی است.

«خودداری جدی ازخریدهای خارجی که قدرت تولید داخلی را تضعیف کند» و «مدیریت پول‌ها و منابع مالی ایران که از خارج وارد کشور می‌شود: البته تاکنون پولهای ایران با شیطنت امریکایی‌ها و تحت تأثیر برخی عوامل دیگر به داخل نیامده اما به هرحال باید مراقب بود این منابع مالی اسراف نشود.

ششم اینکه به تعبیر یکی از کارشناسان، دولت جدید آمریکا از ابتدا حرفش این بود که علاوه بر محدودیت‌هایی که در بحث هسته‌ای به واسطه برجام به ایران تحمیل شده، ایران باید مسائل موشکی و منطقه را نیز به برجام اضافه کند که اروپایی‌ها نیز این خواسته را با ادبیات دیگر بازگو می‌کنند. بنابراین دلیلی ندارد که ما هم تحریم‌های ظالمانه را تحمل کنیم و هم فعالیت‌های هسته‌‌ای‌مان را به حالت تعلیق نگه داریم، بنابراین تنها راه مقابله با اروپایی‌ها ایستادگی در برابر خواسته‌های نامشروع آنهاست. در واقع ما باید تمام تلاش خود را به کار بندیم تا ضربه پیش دستانه‌‌ای به طرف‌های غربی وارد کنیم تا آنها مجبور شوند که از خواسته‌های غیرمتعارف خود عقب نشینی کنند.

هفتم اینکه، مردم ايران وفادارترين مردم دنيا به نظام خود هستندکه ما بايد قدردان اين سرمايه مردمي باشيم و آن را نيز تقويت و حفظ كنيم. در چنین شرایطی باید فضا را آرام، منطقي، اسلامي، ملي و انقلابي نگه داريم و انتظار داريم همه احزاب و گروه‌ها و اشخاص حقيقي و حقوقي شرايط امروز کشور را درك كنند و با تبعیت کامل از فرامین رهبری عزیز نقشه‌های شوم دشمن را ناکام گذارند و متوجه قاسطین، مارفین و ناکثین داخلی و خارجی باشند.

هادی ابراهیمی
عضو هیات علمی دانشگاه