تاریخ :1396/11/21 2:33 PM
ضرورت درک صحیح از چالش‌های فراروی انقلاب اسلامی
یک عضو هیأت علمی دانشگاه بر ضرورت درک صحیح از چالش‌های فراروی انقلاب اسلامی تاکید کرد و گفت: امروز آسیب‌شناسی نقاط آسیب‌پذیر و تهدیدزا برای حفظ نظام از اوجب واجبات است و در این زمینه باید با تدوین استراتژی‌های خرد و کلان نظام در حوزه‌های امنیتی، فرهنگی، سیاسی و بین‌المللی تحلیل جامعی از آینده انقلاب اسلامی ارائه کرد.

به گزارش بصیرآنلاین، هادی ابراهیمی امروز با اشاره به شهادت جانباز شهید سید مصطفی علمدار در هفته گذشته اظهار کرد: خون پاک شهیدان نقطه عطفی در فرآیند تکاملی الگوی پیشرفت و تعالی ایران اسلامی است.

وی با اشاره به چهار دهه از پیروزی‌های نظام جمهوری اسلامی در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، علمی و آینده‌پژوهی انقلاب را در چارچوب گفتمان شهدا، مقام معظم رهبری و دلسوزان نظام ضروری دانست و خاطرنشان کرد: امروز آسیب‌شناسی نقاط آسیب‌پذیر و تهدیدزا برای حفظ نظام از اوجب واجبات است و در این زمینه باید با تدوین استراتژی‌های خرد و کلان نظام در حوزه‌های امنیتی، فرهنگی، سیاسی و بین‌المللی تحلیل جامعی از آینده انقلاب اسلامی ارائه کرد.

عضو هیأت علمی دانشکده رسانه ملی با برشمردن برخی از فرصت‌های داخلی و بین‌المللی نظام نظیر مردمی بودن، پیشرفت علمی و فناوری، افول هژمونی آمریکا، بحران‌های اقتصادی نظام سرمایه‌داری جهانی، ظرفیت قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران، نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران و جریان بیداری اسلامی به چالش‌های پیش روی انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی باید با گرفتن سیاستی جامع و با اتکا به مردم و رهنمودهای مقام معظم رهبری، چالش‌های پیش‌رو را به فرصت‌هایی مناسب بدل کند.

ابراهیمی براندازی فرهنگی نظام را از طریق تبلیغات و پروژه نفوذ، اشاعه جدایی دین از همه ساحت‌های زندگی اجتماعی، نابرابری اجتماعی و شکاف طبقاتی، مشکلات اقتصادی و علوم انسانی از چالش‌های پیش رو خواند و افزود: ذهنیت عمومی در جامعه ما صبغه دینی دارد و با توجه به پیشینه طولانی استبداد، خواسته‌هایی مثل عدالت و برابری و از بین رفتن فاصله بین غنی و فقیر در جامعه امروز ایران امری ضروری است.

وی یکی دیگر از چالش‌های کشور را در حوزه آینده‌پژوهی انقلاب اسلامی، مشکلات اقتصادی دانست و خاطرنشان کرد: دولت باید برای خروج از رکود و رونق تولید و احیای اقتصاد مقاومتی تدبیر جدی‌تر به خرج دهد؛ چرا که وابستگی به اقتصاد تک محصولی نفت در تحولات بازار و نوسانات تورمی در جامعه موثر است.

ابراهیمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شکل علوم انسانی در ایران، تصریح کرد: توجه به ضعف‌های علوم انسانی و تلاش برای برنامه‌ریزی به‌منظور رفع موانع، امری ضروری است؛ چرا که علوم انسانی در ایران مسؤولیت معرفی نظام و انقلاب و حمایت از آن را در دو بعد خارجی و داخلی بر عهده دارد.

این استاد دانشگاه صدا و سیما نقش شورای عالی انقلاب فرهنگی را در بومی‌سازی علوم انسانی ضروری دانست و افزود: رشته‌های متعددی در حوزه علوم انسانی وجود دارد که کاملاً تحت تاثیر الگوهای جامعه غربی است و این امر زمینه ساز ایجاد انحرافات فکری گسترده در آینده است.

وی، یکی دیگر از چالش‌های انقلاب اسلامی را مقوله جهانی‌سازی دانست و اظهار کرد: برخی بر این باور هستند که جهانی شدن فرآیند تاریخی است و امری اجتناب‌ناپذیر است؛ در حالی‌که جهانی‌سازی پروژه‌ای هدفمند از سوی غرب برای یکسان کردن جهان با فرهنگ خود به کار می‌رود.

*شیوه مردم‌سالاری دینی در کشور ما متضمن پویایی‌های فراوانی در ساختار سیاسی کشورمان است


استاد ارتباطات و جامعه‌شناسی سیاسی کشورمان، جمهوری اسلامی را در مواجهه با تفکر لیبرال ـ دموکراسی دارای امکانات و توانایی‌های لازم و منطقی دانست و یادآور شد: شیوه مردم‌سالاری دینی در کشور ما متضمن پویایی‌های فراوانی در ساختار سیاسی کشورمان است؛ به‌گونه‌ای که آن را از توانایی انعطاف و انطباق با شرایط متغیر بیرونی و بین‌المللی برخوردار می‌کند.

ابراهیمی با تأکید بر اینکه درک صحیح از چالش‌های فراروی انقلاب اسلامی امری ضروری است، خاطرنشان کرد: تاکتیک‌های جنگ نرم دشمن جنگ روانی، برچسب زدن، شایعه، کلی‌گویی، دروغ بزرگ، پاره حقیقت‌گویی، انسانیت‌زدائی و اهریمن‌سازی، ارائه پیشگویی‌های فاجعه‌آمیز، برجسته‌سازی، سانسور، ایجاد تفرقه و تضاد، ترور شخصیت و مقالطه را در فضای رسانه‌ای و شبکه‌های مجازی از تاکتیک‌های جنگ نرم دشمن است.

وی در پایان گفت: ارائه اخبار و آمارهای دروغین از وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور و فاجعه‌آمیز خواندن آینده کشور از راهبردهای جنگ رسانه‌ای دشمن است و هدف آن از بین بردن انسجام و یکپارچگی ملی و از سوی دیگر تزلزل و تنزل اعتماد عمومی مردم به نظام است./فارس